Hallgatói portál
Hírek
Együttműködési megállapodást írt alá a Pannon Egyetem és a Veszprémi Szakképzési Centrum
A megújult szakképzési rendszer egyik eleme az okleveles technikusképzés, amelyet a Veszprémi Szakképzési Centrum a következő tanévben két ágazatban hirdetett meg. A beiratkozott tanulók az Ipari Technikum vegyipar, illetve informatika és távközlés ágazatban meghirdetett képzésekben jelentkezhettek okleveles technikus képzésre. Az együttműködésről szóló dokumentumot Kavalecz Gábor, a Veszprémi Szakképzési Centrum főigazgatója, Gelencsér András, a Pannon Egyetem rektora, Pap Máté, a Veszprémi Szakképzési Centrum kancellárja, Csillag Zsolt, a Pannon Egyetem kancellárja és Irányi László, a Veszprémi Szakképzési Centrum Ipari Technikum igazgatója írták alá az intézmények közötti szoros együttműködés megerősítéseképpen.
Gelencsér András köszöntőjében kiemelte, a Pannon Egyetem beiskolázási portfóliójában a Veszprémi Szakképzési Centrum, és kitüntetetten az Ipari Technikum kiemelt szereppel bír. „A közvélemény számára a szakképzés az nem jelent megfelelő belépési szintet a felsőoktatásba, ez azonban téves. Azt kell tudatosítanunk a szülőkben és diákokban, hogy a szakmai tudás, amelyet a szakképzésben el tudnak sajátítani a diákok, az nagyon jó beugró az egyetemi képzéshez. Ad extra motivációt, hiszen nem csak elméleti tárgyakat tanulnak a diákok, de belekóstolnak a vállalati ágazat világába is. Az, hogy ezáltal megkönnyítjük a szakképzésből érkező diákok felvételét az intézményünkbe azt gondolom, az Ipari Technikumot is szimpatikusabbá tesszük beiskolázási szempontból” – tette hozzá a rektor.
„A hazai szakképzés az elmúlt három évben jelentős változáson ment keresztül. A tartalmi és strukturális átalakítás célja az volt, hogy a képzések minél inkább igazodjanak a piaci szereplők igényeihez. Projekt szemléletű, gyakorlatorientált képzéseket kínálunk, ahol fontos szerepet kapnak az ágazati kompetenciák elsajátításai.
A szakképzés átalakításának alapja a Szakképzés 4.0 stratégia, amely 10 kiemelt fejlesztési területet jelöl meg. Ezek közé tartozik a középfokú szakmai oktatás és a felsőoktatás együttműködésnek erősítése. Célunk, hogy a szakképzésben tanulók számára kiszámítható karrierívet, egy életpályamodellt biztosítsunk. Ennek fontos eleme, hogy tehetséges technikusaink megfelelő tudással rendelkezzenek a felsőoktatásba való belépéshez. A siker érdekében kiemelt feladatunk az egyetemi és technikusi képzési tartalmak összehangolása, amelyet az okleveles technikus képzések elindításával biztosítunk” – mondta el Pap Máté kancellár
„A technikum a felsőoktatási intézménnyel mindkét ágazatban közösen kidolgozott szakmai program alapján emelt szintű szakmai tudást biztosít. A képzésben részt vevők ágazati alapoktatása a „hagyományos” technikumi képzésben részt vevőkével megegyezik, a felsőoktatással közösen meghatározott többlet tananyagtartalmak a szakirányú oktatás szakaszában épülnek be a képzésükbe. A tanulók a képzés megfelelő tanulmányi eredménnyel történt teljesítését követően egyenes úton, már megszerzett kreditekkel juthatnak be a szakirányú felsőoktatásba. A tapasztalatok azt mutatják, hogy egyes ágazatok esetében akár harminc kreditet is elismerhet az egyetem, ami körülbelül egy fél év alatt összegyűjthető kreditnek felel meg. Fontos megjegyezni, hogy a képzést elvégzett tanulók technikusi oklevelében a magasabb szintű szakmai ismeretekre utaló „okleveles technikus” megjelölés jelenik meg.
Ezzel a képzéstípussal is szeretnénk megerősíteni a jó kapcsolatunkat az egyetemmel. Eredményes szakképzés nem létezhet megfelelő, szakmailag kapcsolódó felsőoktatási intézmény nélkül. A Pannon Egyetemmel közös célunk a felkészült szakemberek, és a kiváló humánerőforrás biztosítása a térségben” – emelte ki Kavalecz Gábor főigazgató.
„A szakképzés sok változáson esett át az elmúlt évtizedekben, most ismét technikum vagyunk, aminek nagyon örülünk mi is, és a diákjaink is. Korábban, amikor én magam is ebbe az intézménybe jártam, noha akkor még szakközépiskolának nevezték, akkor is létezett az a rendszer, hogyha valaki 4,5 fölötti átlaggal végzett, annak egyenes útja volt a Vegyipari Egyetemre, nem kellett felvételiznie sem. Nagy öröm számomra, hogy közel harminc évvel később ismét ott tartunk, hogy a nálunk jól teljesítő diákokat a Pannon Egyetem méltónak tartja arra, hogy bekerülhessenek a felsőoktatásba. Ugyanis ez azt jelenti, hogy a mi iskolánkban olyan minőségi oktatás folyik, amelyben az egyetem megbízik” – emelte ki Irányi László.
„Azt gondolom, hogy a felsőoktatást nem lehet „szigetszerűen” kezelni és vizsgálni. Ahhoz, hogy egy egyetem eredményesen elláthassa az oktatási feladatait fontos, hogy aktív kapcsolatban legyen a kibocsájtott diplomásokat felvevő piaccal, de ugyanilyen fontos, hogy szoros együttműködésben dolgozzon a hallgatói bemenetét biztosító közoktatással is.
Az egyik legnagyobb kihívás, hogy a diákoknak milyen módon tudunk egy olyan integrált fejlődési pályát kínálni, ami ugyanakkor minden képzési szinten magában hordozza egy végzettség megszerzését és az elhelyezkedés lehetőségét a munkaerőpiacon. Erre a problémára ad választ a most aláírásra kerülő megállapodás.” – tette hozzá Csillag Zsolt.
Az okleveles technikusképzés újszerű megoldást nyújt a szakképzésben, elsősorban műszaki, informatikai és gazdaságtudományi területen. A modell lényege, hogy az együttműködő szakképző és felsőoktatási intézmény közösen alakítja ki a képzés emelt szintű szakmai programját, és a képzést sikeresen elvégző diákok számára egyrészt automatikus felvételt garantál az egyetemre, másrészt az előre meghatározott kreditek beszámításával még felsőoktatási tanulmányaikat is tudják rövidíteni. A most aláírt megállapodás alapján ez a lehetőség idén ősztől már Veszprémben is elérhető lesz az iparis diákok számára.
Az együttműködés során létrehozott közös szellemi alkotások hasznosításáról a Pannon Egyetem Tudás- és Technológiatranszfer Központja gondoskodik.
További információ:
Horváth Virág, sajtómenedzser
Pannon Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok és Kommunikációs Igazgatóság
Telefon: +36 70 422-3714
Email: