Hallgatói portál

Image

Generációs Híd: egy szabadulószobából indul a veszprémi közösségeket összekötő új programsorozat

Az ötlet gazdája Bonyhádi Szilvia, a VEB2023 EKF programmenedzsere az egyetemi hallgatók, a középiskolás generáció és a már tapasztaltabb korosztály képviselőit bevonva önkéntes műhelymunka-csoportot hozott létre, mely rendszeres időközönként összegyűlt. A találkozások alkalmával a Pannon KözTér vezetője dr. Kővári Edit és munkatársai, valamint az EKF projektmenedzsereinek bevonásával és mentorálásával a Generációs Híd koncepció alapjait fektették le.  Ennek keretében  a 2022-es évben egy kilenc alkalmas rendezvénysorozat indul el, ami találkozási pontot teremt a nemzedékek között.

A műhelymunkák során két irány fogalmazódott meg. Az eltérő generációk a sport és a hagyományőrző tevékenységek közös előkészítésében, megszervezésében és  megvalósításban látták megvalósíthatónak a különböző korosztályok összefűzését.

Az EKF két szakmai vezetőt bízott meg azzal, hogy a két tématerületen, több generáció szervezésében és részvételével megvalósuló rendezvényeket összefogják. A sport vonal eseményeinek mentorálását a Veszprémi Egyetemi Sport Klub, míg a hagyományőrző vonalét Rácz Nóra végzi. (Rácz Nóra a Finn-Magyar Baráti Kör tagja, nevéhez fűződik a városrészi kertkávézók meghonosítása Veszprémben, melyet a Városrészi Baráti Kör projektünk is felkarol és kiszélesít több városrészre.)

A sport és a hagyományőrző események középpontjában a résztvevők közötti tapasztalatcsere, az eltérő generációk képviselői  közötti párbeszéd indukálása áll. A téma és a közös munka segíti oldani a generációs különbségeket, és elindítja a kommunikációt, az egymás felé nyitást. Ezt a folyamatot segíti a mentori munka.

Az első alkalom a március 23-i szabadulószoba rendezvény, amelyet a nagy érdeklődés miatt egymás után 12 alkalommal tartottak meg a szervezők: egyenként 4-6 fős csoportoknak. Az ötlet még a pandémiás időszakban született, amikor létszámkorláthoz volt kötve az egyetemi rendezvények szervezése. Dr. Edvy László, a Pannon Egyetem Testnevelési és Sport Intézetének igazgatója, a Veszprémi Egyetemi Sport Club elnökségi tagja és Atlétika szakosztályának vezetője szerint az EKF, a VESC és a Pannon Egyetem együttműködésében megvalósuló Sportos szabadulószoba program „hozzájárul az Egyetem és a Város közösségeinek közelebb kerüléséhez, illetve a fizikai aktivitás népszerűsítéséhez minden korosztály számára.”

Az első alkalom szervezőjének, Németh-Fábián Rékának a Pannon Egyetem Testnevelési és Sport Intézet spportszervező munkatársának megkönnyebbülés, a résztvevőknek pedig jó hír, hogy a hangulatos estén a veszprémi sportéletet bemutató kérdéssorozat és a sportos feladatok után valamennyi résztvevőknek sikerült kiszabadulnia…

2022-re tervezett rendezvények:

Generációs Híd – Sport

  1. Sportos szabadulószoba (2022. március 23. 16.00-22.00 óra)
  2. Veszprém-Balaton csapatverseny (2022. május 14. szombat 14:00-19:00 óra)

Az 5 fős csapatok az alábbi öt közül legalább négy különböző sporteszközzel-mozgásformával (nordic walking, futás, görkorcsolya, kerékpár, roller) teljesítik a 15 km-es távot a Pannon Egyetemtől a Nereus strandig. A csapattagok útközben a sporteszközeiket kicserélhetik egymást közt, így elősegítve a gyorsabb közös haladást.

  1. Hogyan sportoljunk köztereken? (2022. szeptember hónap, 4 órás időtartam)

A jelentkezők Veszprém térképén megjelölt közterekre látogathatnak el, ahol minden állomáson önkéntesek várják őket, akik megmutatják, hogy lehet az adott területet kreatívan, önállóan és szakszerűen sportolásra használni.

  1. Kocsmasport-est (2022. november hónap, 4 órás időtartam)

A közkedvelt kvízestek sportos verziójában a csapatok sporthoz kapcsolódó kvízkérdésekre válaszolnak, majd ún. kocsmasportokban, mint például darts, csocsó, pingpong, ügyességi játékok stb. mérik össze képességeiket. A kvízkérdésekre a csapatok közösen válaszolnak, míg a kocsmasportokat a csapatok 1-1 képviselője teljesítheti. Az estet eredményhirdetés és opcionális karaoke program zárja.

Generációs Híd – Hagyományőrzés

  1. Balkon- és fűszernövény kertészet (2022. április 12. 16:00-19:00 óra)

A Pannon KözTér teraszán (rossz idő esetén a nagy projektteremben) kertészmérnök előadást hallgatják meg a résztvevők a balkon- és fűszernövények ültetésének témájában. Ezt követően útmutatása mellett a résztvevők maguk is elkészítik balkonültetéseiket.

  1. Hajfonás és ami mögötte van (2022. május 16:00-19:00 óra)

A program a Pannon KözTér közösségi terében megvalósuló esemény lesz, ahol a hajfonás ősi motívumrendszerében jártas előadó és a legújabb trendek alapján dolgozó fiatal generációt képviselő frizurakészítő lesznek a meghívott vendégek. Az előadásokat követően lehetőség van az egyes fonatok elkészítésének megtanulására, kipróbálására.

  1. Gasztronómia: Rétes- és pizzasütés (2022. szeptember 16:00-19:00 óra)

A program egy fatüzelésű kemencével rendelkező, lehetőleg autentikus veszprémi helyszínen megvalósuló program lesz, ahol a hagyományos, kézzel húzott rétes és az eredeti olasz pizza készítésének technikájába és titkaiba avatják be szakértő vendégek a résztvevőket. A pizzát és rétest helyben, fatüzelésű kemencében sütik majd kóstolják. A workshop során mindenki tevékenyen részt vesz a rétesnyújtásban és pizzakészítésben, az idősebb generáció képviselőitől - és az előadóktól - az ifjabbak elleshetik a könyvből meg nem tanulható műhelytitkokat, kézmozdulatokat, hogy az itt szerzett tudás és az elsajátított készségek birtokában otthon önállóan vagy saját családjukkal közösen is el tudják majd készíteni ezen ételeket.

  1. Barkácsolás és kézimunka (2022. október 16:00-19:00 óra)

A program a Pannon KözTér közösségi terében megvalósuló esemény lesz, ahol egy madáretetőkészítésben és egy táskavarrásban jártas előadó lesznek a meghívott vendégek. A workshop résztvevői a gyakorlatban ismerkednek meg a famegmunkálás és a varrás alapjaival, majd az általuk készített madáretetőt és/vagy táskát haza is vihetik.

  1. Családfakutatás (2022. november 16:00-19:00 óra)

A program a Pannon KözTér közösségi terében vagy a Veszprém Megyei Levéltár épületében megvalósuló esemény lesz a családfakutatásban jártas előadó közreműködésével. Az előadó ismerteti a családfakutatás otthoni és levéltári, hagyományos és digitális lehetőségeit, eredményeit, gyakorlati tanácsokkal látja a résztvevőket saját családfájuk kutatására vonatkozóan. A különböző generációk közti kapcsolatfelvétel, kommunikáció így nemcsak a fenti esemény ideje alatt valósul meg, hanem családon belül is: a résztvevők később, saját családfájuk kutatása során eljutnak és – tényleges vagy eszmei – kapcsolatot létesítenek felmenőikkel, a család - ma is élő vagy akár több száz esztendővel ezelőtt élt - idősebb tagjaival.

Sajtó információ:

Müller Mihály / sajtófőnök - VEB2023 EKF

+36 30 551 7937 / Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Image